C# Kötü Niyetli Dosya Çalıştırma - C# Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > C# > C# Kötü Niyetli Dosya Çalıştırma
Kategori: C#
Gönderen: Admin
Tarih: 2008-11-11
Puan: 6   Puan:6 | Katılımcı:2 | Katılımcı : 2
Okunma: 4786
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

Web uygulamanıza FileUpload ile dosya yüklemesi yapmak durumunda iseniz gelen dosyanın türünü mutlaka denetlemek gerekir. Örneğin bir Forum uygulaması yaptınız ve kullanıcılar kendi resimlerini resimler klasörüne upload edebilmekteler. Saldırgan hazırlamış olduğu bir asp sayfasını resimler klasörüne upload eder ve www.siteniz.com/resimler/foo.asp şeklinde tam yolu yazarak dışardan göndermiş olduğu bir dosyayı sisteminizde çalıştırabilir.Bu şekilde sisteminizin izin verdiği ölçüde yeni dosyalar oluşturabilir. Örneğin anadizinde ki default.aspx dosyasını silip yerine bir default.asp dosyası oluşturabilir. Böylece siteniz açıldığında “hacked by hacker ana” yazısı ile karşılaşabilirsiniz.Böyle üzücü durumların yaşanmaması için sisteminize upload edilen dosyaların türünü denetlemek gerek.Bunun için System.IO.Path ve System.Text.Regex namespacelerinden yararlanacağız.

Önce upload edilen dosyasın uzantısı nı alacağız ve kabul ettiğimiz dosya türleri içerisinde olup olmadığını denetleyeceğiz.

string uzanti = System.IO.Path.GetExtension(FileUpload1.PostedFile.FileName);

System.IO.Path.GetExtension metodu uzntıyı bize “.jpg” gibi noktalı bir şekilde verir.Kullanıcı tarafından gönderilen dosya ismi büyük harfler ile yazılmış olabilir. Buda birazdan yapacağımız karşılaştırmada farklıymış gibi algılanmasına sebep olur. Bu yüzden uzantı harflerini küçültelim.

uzanti = uzanti.ToLower();

Kabul edeceğimiz dosya uzantıları için teker teker if kontrolü yazmamak için Regular Expression ifadelerinden yararlacağız.using System.Text.RegularExpressions;
.....
if(Regex.IsMatch(uzanti,".jpg|.jpeg|.gif|.png|.bmp") == false)
{
// gönderilen dosya formatı uygun değil
}
else
{
// gönderilen dosya formatı uygun.
}Kaynak
http://www.owasp.org/index.php/Top_10_2007-A3Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.