Delphi ile filitre işlemi - Delphi / Kylix Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Delphi / Kylix > Delphi ile filitre işlemi
Kategori: Delphi / Kylix
Gönderen: Admin
Tarih: 2008-12-07
Puan: 5   Puan:5 | Katılımcı:1 | Katılımcı : 1
Okunma: 6286
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

Aşağıdaki kod ile grid üzerindeki bilgileri filitreleme yapabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem form üzerine bir adet edit box yerleştirip, onchange olayına aşağıdaki kodları yerleştirmektir. onchange olayı form üzerindeki hangi nesne için kullanırsa o nesnedeki değişiklikle birlikte devreye girer, yapılan değişiklik yada kriterlere göre yazılan komutların çalışmasına olanak sağlar.

Kodları inceleyecek olursak;

1. satıda filitreleme yaparken küçük büyük harf duyarlılığını aramada sağlıklı sonuç alabilmek için iptal ediyoruz. bu satırı kaldırmanız durumda, veritabanındaki kayıt girişi nasıl ise o giriş kriterine göre arar. Yani küçük harfle yazılmış bir kaydı büyük harfle yazmanız durumunda göremezsiniz.

2. satırda ise filitreleme işleminin sorgusunu veriyoruz. Satıra göre veritabanında bulunan "filmadi" sutunundan edit kutucuğuna yazmış olduğumuz harf, kelime yada cümleye göre listeleme yapılacaktır.

3. satırda form üzerine yerleştirdiğimiz table nesnesinin filitreleme özelliğini aktif edip, yazılan kriterlere uygun kayıtların Grid hücrelerinde görüntülenmesini sağlıyoruz.

KOD :

begin

Table1.FilterOptions:=[foCaseInsensitive]; //Harf duyarlılığını iptal ediyoruz. Table1.Filter:=´Filmadi=´+QuotedStr(edit8.text+´*´); //Ada Göre Arama kriteri Table1.Filtered:=true; // Tablonun filitreleme özelliğini aktif hale getiriyoruz.

end;
Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.