ASP.NET Nedir? - ASP.NET Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > ASP.NET > ASP.NET Nedir?
Kategori: ASP.NET
Gönderen: Admin
Tarih: 2012-05-20
Puan: 5   Puan:5 | Katılımcı:53 | Katılımcı : 53
Okunma: 16954
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

ASP.net Asp den farklı ortamlarda yazılan kodların IIS ile entegre çalışan .NET Framework paketidir. Bu çalışma ortamının uyumlu ve dayanıklılıktır. Yani Asp.NET ile yazılan kodlar IIS ile sorunsuz çalışacaktır ve ileriye dönük bakıldığında IIS nin yeni sürümlerindede sorun yaşanmayacaktır.

C# ve tüm özellikleri ile birlikte kullanabileceğiniz Visual Basic.NET. ile Kullanacağınız diller gerçekten sınırsız. PHP.NET veya Perl.NET gibi üçüncü parti dilleriyle de programlama ve kodlama olanak tanimaktadir.

Yazdığımız kodlar, çalıştırılmadan önce bir defaya mahsus .NET derleyicisi ile MSIL adında ara dile çervirilerek calistirilmaktadir. Bunun ardından da makine dili dediğimiz koda dönüştürülüyor, yani .dll haline getiriliyor. Sunucuların çalışma performansı arttırmaktadır. Derlenerek çalışan kodların bir çok artısı var. Hatalarınızı anında görebiliyorsunuz. Derlenen kodlarda hata yoksa kodların zaman kaybı oluşturmadan hizmet ettiğini göreceksiniz.

ASP.NET ile oluşturulan dinamik uygulamalar "aspx" uzantısını alıyor.
Uzantıların farklı olması aynı sunucuda hem ASP'nin, hem de ASP.NET'in sorunsuzca çalışabilmesini saglamaktadir.Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.