Windows XP'yi Hızlandırmak için yapmanız gerekenler - Diğer Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Diğer > Windows XP'yi Hızlandırmak için yapmanız gerekenler
Kategori: Diğer
Gönderen: Admin
Tarih: 2008-09-06
Puan: 6   Puan:6 | Katılımcı:31 | Katılımcı : 31
Okunma: 20888
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

Bu zamanlarda bir çok kişi. Pc yi hızlndırma yöntemleri ile uğraşıyor bende bu Yazımda. Sizlere birkaç yöntem göstereceğim.

İlk olarak. Bize Bir Temizlik Programı lazım aşağıdaki Linkte CCleaner programını indiriyoruz ve pc ye kuruyoruz. Programı Anlatmaya gerek yok. Çok kolay bir kulanımı var. Tıklayın
Bu program ile belirli Aralıklarla Pc yi temizleyin..2. Adım ise Bilgisayarımız İçin En iyi performnası ayaralamak Bunun için bu adımları İzleyin...Bilgisayarım Sağ tıklayın........> Özellikler......> Gelişmiş.....Ayarlar.........> Ve son olarak En iyi performans için Ayarlayı Tıklayın.......3. Adım İse regedit Ayarları Hızlı bir pc için. Bazı regedit ayarları ile oynaycağız. Ben size bazılarını verceğim. Webde arştırrak bir çok regedit ayarlarını bulalbilrsiniz.
"BaşlatÇalıştır"ı seçin ve komut satırına "regedit" yazın ve tamamı tıklayın.Belgeler Menüsünü Kaldırın. HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre nt VersionPoliciesExplorer'da Yeni*IkiliDeğeri açın ve dosyaya "NoRecentDocsMenu" yazın. Çift tıklayın. Değer verisini 01 00 00 00 yapın.Başlat Menüsü'nde Oturumu Kapat'ı Kaldırın. HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre nt VersionPoliciesExplorer'da Yeni*IkiliDeğeri açın "NoLogOff" yazın. Çift tıklayın. Değer verisini 01 00 00 00 yapın. Eski haline getirmek için 00 00 00 00 yapın.Temp Klasörünü Otomatik Temizleyin C:WINDOWSTEMP klasörünü baslangıçta boşaltmak için "AUTOEXEC.BAT" dosyasına "del C:WindowsTemp*.tmp>nul" satırını ekleyin. Bunu yapmadan önce "AUTOEXEC.BAT" dosyasının yedeğini alın.Günlük Sistem Yedeğini Azaltma-Arttırma Günlük sistem yedeğini isteğinize göre azaltıp arttırabilirsiniz bunun için "SCANREG.INI"de "MaxBackupCopies=5" değerini azaltın vaya arttırın.Animasyonsuz Menüler HKEY_CURRENT_USERControl PaneldesktopWindowMetrics'de sağda "MinAnimate'i 0" yapın.Scandisk Açılmasın Bilirsiniz bilgisayarınız kilitlendiği zaman yeniden başlatmak zorunda kalabilirsiniz ve bunun sonucunda bilgisayarınız başlangıçta mavi bir ekranda SCANDISK yapar. İşte bu sinir bozucu olaydan kurtulmak için(Bana göre) "C:" dizininde bulunan "MSDOS.SYS" dosyasında bulunan "[options]" altında bulunan "AutoScan=0" yapın."Çalıştır" Listesinin Silinmesi HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre nt VersionExplorerRunMRU'da sağdaki listeyi silin."Bul" Listesinin Silinmesi Sizin aradığınız dosyaların başkaları tarafından görünmesini istemiyorsanız HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoft WindowsCurrent VersionExplorerDoc FindSpecMRU bölümüne gelin ve sağ taraftaki listeyi silin.Masaüstünde Silinmeyen Simgeleri Silebilirsiniz. Masaüstünde bulunan "Geri Dönüşüm Kutusu, Ağ Komşuları vb.." gibi silinmeyen iconları silebilirsiniz bunun için yapmanız gereken HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurr ent VersionExplorerDesktopNameSpace'de alt anahtarlardan istediginizi silin. Dikkat:Eğer bu silmeyi düşündüğünüz öğelerin kopyasını almassanız bir daha geri gelmeyebilirler.


Add/Remove Kurala uygun bir şekilde kaldıramadığınız programları "Regedit"ten kaldırabilirsiniz. Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESoftware MicrosoftWindowsCurrentVersionUninstall' da kaldıramadığınız programların ismini bulun ve silin.
Explorer Logosunu Değiştirin Internet Explorer penceresinin sağ üst tarafında yer alan minik simgeyi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz bunun için yerleştirmek istediğiniz görüntüyü 32x32 ebatlarında ve *.BMP formatında olması lazım sonra bu yapmış olduğunuz görüntüyü "Windows" dizini altına yerleştirin. HKEY_LOCAL_MACHINE SoftwareMicrosoftInternet ExplorerMain bölümüne gelin, Düzen menüsünden Yeni * Dize değeri komutunu çalıştırın ve adını "smallbitmap" koyun, değerine ise dosyanın ismini yazın.Denetim Masasındaki Öğeleri Kaldırın Denetim Masasında bulunan simgelerin bazılarını veya hepsini kaldırmak istiyorsanız şu yolu takip edin Başlat menüsünden "Çalıştır" komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusuna "CONTROL.INI" yazıp Enter tusuna basın.Yüklemesini istemediğiniz simgelerin isimlerini [don't load] bölümünde belirtmeniz gerekli. Mesela Modem denetim masası simgesinin görünmesini istemiyorsanız bu bölüme "modem.cpl=no" satırını ekleyin.Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Diğer denetim masası simgelerinin *.CPL dosyalarının hangileri olduğunu öğrenmek istiyorsanız C:WINDOWSSYSTEM klasöründe *.CPL dosyalarını aratın.


Sisteminizi Başkaları Karıştırmasın. HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem'de Yeni*Ikili Değer açın. İsim olarak aşağıdakilerden herhangi birini verebilirsiniz. Çift tıklayın. Geçerli duruma getirmek için değer verisini duruma göre 01 00 00 00 yazın.
·NoAdminPage (Şifre'de Remote Administrtion yok olur.) ·NoConfigPage (Sistem'de Donanım Profilleri yok olur.) ·NoDevMgrPage (Sistem'de Aygıt Yöneticisi yok olur.) ·NoDispAppearancePage (Görüntü Özellikleri'nde Görünüm yok olur.) ·NoDispBackgroundPage (Görüntü Özellikleri'nde Artalan yok olur.) ·NoDispCPL (Denetim Masası'nda Görüntü simgesi yok olur.) ·NoDispScrSavPage (Görüntü Özellikleri'nde Ekran Koruyucu yok olur.) ·NoDispSettingsPage (Görüntü Özellikleri'nde Ayarlar yok olur.) ·NoFileSysPage (Sistem'de Basarım'da Dosya Sistemi yok olur.) ·NoProfilePage (Şifre'de SUser Profiles yok olur.) ·NoPwdPage (Şifre'de Şifre Değiştir yok olur.) ·NoSecCPL (Denetim Masası'nda Şifre simgesi yok olur.) ·NoVirtlMemPage (Sistem'de Başarım'da Sanal
Bellek yok olur.)


Sisteminizi Başkaları Karıştırmasın 2 HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer'da Yeni*IkiliDeğeri açın. İsim olarak aşağıdakilerden herhangi birini verebilirsiniz. Çift tıklayın.Geçerli duruma getirmek için deger verisini duruma göre 01 00 00 00 veya 1 yapın.

·NoAddPrinter (Sisteme yeni yazıcı eklenemez.)
·NoClose (Oturumu Kapat yok olur.)
·NoDeletePrinter (Sistemde yazıcı iptalini önler.)
·NoDesktop (Masaüstünde birşey gözükmez.)
·NoDrives ("Bilgisayarım"'da sürücüler gözükmez.)
·NoFind ("Bu"l yok olur.)
·NoNetHood ("Ağ Komşuları" yok olur.)
·NoRun ("Çalıştır" yok olur.) ·NoSetTaskbar (Baslat/Ayarlar/Görev Çubuğu &
Başlat Menüsü yok olur.) ·NoSaveSettings (Çıkışta ayarları kaydetmez.)
CPU'nuzun kimliği Bunun için CPU'nuz Intel olmalı. Önce "Bilgisayarım"ı sağ tıklayın, menüden "Özellikler"i seçin. Açılan tabloda CPU'nuzun türünü göremeyeceksiniz. Sadece "GenuinIntel" yazar.Windows'unuz CPU'nun Pentium mu, yoksa 486 mı olduğunu tanımıyor mu? Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINEHardwareSystemCentralProcesso r�VendorIdentifier'i iki kere tıklayın. Açılan kutuda Genuine ve Intel kelimelerinin arasına bir boşluk koyun. Tamam'ı tıklayın değişimi anında göreceksiniz.Geri Dönüşüm Kutusunun İsmini Değiştirebilirsiniz. Bilirsiniz Geri Dönüşüm Kutusunun ismi değişmez değiştirmek için ne yapsanız nafile. Ama işin kolayı var oda HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E} anahtarına tıklayın. Sağ da "Varsayılan" satırının karşısında "Geri Dönüşüm Kutusu" yazılı olduğunu göreceksiniz. "Varsayılan"ı iki kere tıklayın Geri Dönüşüm Yazan yere dildiğinizi yazabilirsiniz. Bilgisayarı yeniden başlatmanız gerek.Explorer'in URL Listesini Silin. Daha önceden girdiğiniz internet adreslerinin URL listesinde görünmesini istemiyorsanız HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet Explorer TypedURLs anahtarına gelin ve sağ tarafta bulunan listeyi silin.Şimdilik yazımız burda son buluyor birdaki yazmızda görüşmek üzere.....Bilgisayarınızı arındırın

Yazar: Selim ŞUMLUYorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.