nuke çeşitleri - Güvenlik/Güvenlik Açıkları Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Güvenlik/Güvenlik Açıkları > nuke çeşitleri
Kategori: Güvenlik/Güvenlik Açıkları
Gönderen: Admin
Tarih: 2008-10-19
Puan: 1   Puan:1 | Katılımcı:1 | Katılımcı : 1
Okunma: 4803
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

OOB Nuke:(Out of Band Nuke) Sadece Windows NT ve Windows 95'in bir bug olan OOB Nuke, işletim sistemi Windows olan bir makinenin 139. portuna(Netbios Session Port) MSG_OOB tipi bir bağlantı (connection) yapılmasıyla gerçekleşir.(Service Pack ile halledildi) Eğer Windows95 kullanıyorsanız sisteminize mavi ekran vererek Internet bağlantısının kopmasına, Windows NT kullanıyorsanız sistemin durmasına yol açar.

Land:Bilgisayarı kendi kendine senkronize ettirerek Winsock'un sonsuz döngüye girmesini sağlar böylece mouse'un bile hareket etmemesine yol açar.Source IP-Source Port ve Destination IP-Destination Port'un aynı olduğu bir IP paketi land saldırısının gerçekleşmesini sağlar.

Nestea;teardrop saldırısının minör değişimlere uğramış halidir. Aynı zamanda teardrop ve boink saldırılarına karşı patch edilmiş Linux sistemlerinde etkilidir.

Brkill:Eğer Windows yüklü bir bilgisayara, bağlantının sonlanmasıyla oluşan PSH ACK tipi bir TCP paket gönderilirse Windows o anki son bağlantı seri numarasını gönderir.Buradan yola çıkarak hedef makinedeki her hangi bir bağlantıyı zorla kesmek mümkün olur.

ICMP Nuke:Bilgisayarlar çoğu zaman aralarındaki bağlantının sağlamlığını birbirlerine ICMP paketleri göndererek anlarlar . Bu saldırı varolan bir bağlantının arasına sanki hata varmış gibi ICMP_UNREACH paketi göndererek oluşur.

Jolt/Ssping:Windows95 ve NT'nin yüksek boyuttaki bölünmüş ICMP paketlerini tekrar birleştirememesinden kaynaklanan bir saldırı türüdür. 65535+5 bytelık bir ICMP paketi göndermek bu saldırıyı gerçekleştirir.

Smurf:Networklerde Broadcast Address olarak tanımlanan ve kendine gelen mesajları bütün network'e yönlendiren makineler vardır.Eğer birisi başka biri adına o makineye ping çekerse, ağ üzerinde çalışan bütün makineler hedef olarak belirlenen makineye ping çeker. Smurf, bu işlemi yüzlerce broadcast makineye tek bir kaynak IP adresten ping çekerek saldırı haline çevirir. Bir anda bilgisayarlara onbinlerce bilgisayarın ping çektiği düşünülürse, değil bir şirketin bağlantısı, maalesef TURNET (Türkiye Internet Omurgası) çıkış gücü bile buna cevap vermeye yetmez ve bağlantılar kesilir.

Suffer3:Suffer saldırısı karşı bilgisayara sanki binlerce farklı bilgisayardan bağlantı isteği geliyormuş gibi SYN paketleri gönderir . Bu saldırının sonunda Windows yeni bağlantılar için yeterli hafıza ayıramaz ve kalan hafızayı da bitirir. Bazı firewall türleri de böyle bir durum karşısında binlerce soru kutucuğu açarak makinenin kilitlenmesine sebep olur.Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.